Gelecek hedeflerinizi şimdiden belirleme yöntemleri

Bir insanın beklentileri, hayalleri, hedefleri büyük ya da küçük olabilir. Önemli olan bir hedefe sahip olmaktır. Hayatta bazı şeylere ulaşmak zaman alabilir, bazı şeylerse kısa süre içinde elde edilir. Belli hedef ve hayallere sahip olmak ise kişiye özgüven kazandırır, kişinin hayat kalitesini artırır; kişiye bir amaç aşılar. Bu nedenle hayatınızla ilgi hedef belirlemeniz büyük önem taşır. Biz de bu yazımızda hayatınızla ilgili hedef belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli konulara değineceğiz.

"En kötü karar, kararsızlıktan iyidir."

Hayatınızda değiştirmek ve geliştirmek istediğiniz alanları belirleyin. Kariyer, para, sağlık, aile, eğitim gibi alanlar olabilir bunlar. Bu alanların hangisinde ne tür değişiklikler yapmak istediğinize karar verin ve söz gelimi 5 yıl içinde bu alanlarda nasıl bir gelişme kat edeceğinizi düşünün.

Doğru kararlar sizi mutluluğa götürür.

Savage Düşünür

“Daha sağlıklı ve fit olmak istiyorum” gibi muğlak bir hedef yerine “Artık şeker ve ekmek tüketmeyeceğim” demeniz daha somut bir hedef koymanız açısından önemlidir. “Kendi işimi kurmak istiyorum” yerine “Şehir merkezine yakın bir noktada kırtasiye açmak istiyorum” demeniz de yine hedefinizi gözünüzde canlandırabilmeniz bakımından idealdir.

ÖZEL-İZ